Barokní hudba, pro kterou je typická hloubka textu a na druhé straně zpěvnost, zcela záměrná líbivost a emocionální působivost, září jako krásná perla v hlubinách duše. Náš repertoár v oblasti barokní hudby zahrnuje duchovní i světské árie pro soprán v doprovodu kontinua, ale i repertoár z oblasti českého lidového baroka.
V programech barokní hudby vystupujeme obvykle ve dvou- až tříčlenném obsazení. Z nástrojů podle zaměření programu využíváme varhany, eventuálně varhanní pozitiv nebo varhanní portativ, případně i harfu, které mohou být doplněné o dechové nástroje (gemshorny, cornamusa).
Přehledně
- Počet účinkujících: 2 – 3
- Počet účinkujících pro programy českého lidového baroka: 3 – 7 a hosté
- Délka koncertu: 45 – 60 min, u jiných vystoupení podle druhu akce
- Možnost vystoupení v dobových kostýmech: ANO (stylizace do 17. stol., české lidové baroko – intelektuální vrstva) – platí jen pro vybrané programy
„Nevěříš, ó sladké toužení mého srdce, že jsi moje láska? Uvěř tedy, vezmi tento můj šíp, otevř mi hruď, a uvidíš vepsáno v mém srdci – Amarilli je moje láska…“ – G. Caccini, Amarilli, mia bella
Přehled programů
Cantate domino
Duchovní skladby z dob baroka pro soprán a varhany, případně i harfu (C. Monteverdi, G. B. Riccio, G. Rovetta, A. Vivaldi a další).
Láska za časů barokních
Krásu harmonie a hloubku obsahu jsme objevili například v písních a áriích G. Cacciniho a C. Monteverdiho. Zaměřujeme se jak na písně milostné, tak na skladby duchovní pro soprán a varhany, případně i harfu.
Orbis musicus
Program Orbis musicus, aneb hudba doby Jana Amose zahrnuje zejména období pozdní renesance a raného baroka. Zazní v něm mravoučné písně z kancionálu J. A. Komenského spolu s latinskými písněmi z Franusova kancionálu s doprovodem varhanního portativu. Program, v němž ožijí slova učitele národů, je předělen „odpočinkovými“ intermezzy taneční hudby z konce 16. a počátku 17. století. Vystoupení může být realizováno v dobových kostýmech.
Staročeské roráty
Rorátní zpěvy patří bezpochyby mezi perly české hudební kultury. Zpívaly se v době adventní a vyjadřovaly touhu po příchodu Spasitele. Pro formu rorátních zpěvů je typické střídání chorálu zpívaného česky scholou nebo předzpěvákem a volně navazující písně, kterou zpíval lid. Počet účinkujících: 2 – 6.
České barokní Vánoce
Program zahrnuje poklady českého baroka – známější i málo známé vánoční písně a koledy, ať už lidové, nebo autorů, jako jsou J. Třanovský, V. K. Holan Rovenský, F. Bridelius, J. A. Seeling nebo A. Michna, a půvabné pastorely. Program je každoročně obměňován. Počet účinkujících: cca 3 – 10 (včetně hostů).
Láska v písních od gotiky po baroko
Písně duchovní a milostné z Čech od gotiky po baroko oslavující lásku v mnoha podobách. V programu zazní písně středověké duchovní lyriky, následované skladbami z Franusova či Komenského kancionálu a je zakončen několika věčně živými písněmi z Loutny české od A. Michny z Otradovic. Počet účinkujících: 2 – 3.
Ukázky z programů
Další ukázky najdete v sekci Video – baroko.