Zaměření souboru
Soubor Gemini musicales se zaměřuje převážně na duchovní, ale i světskou hudbu z období středověku, renesance a baroka. Vystupuje s replikami dobových hudebních nástrojů, jako jsou varhanní portativ (organetto), gemshorny (kamzičí rohy), šalmaje, cornamusa, flétna, harfa, kvinterna, žaltář (psalterium), perkuse, a – zejména v případě barokní hudby – také s varhanami. Naším interpretačním záměrem je přiblížit se původnímu autentickému provedení dobových skladeb či písní. Proto hrajeme nejraději akusticky v pokud možno v autentickém prostředí, jako jsou například kostely nebo interiéry historických staveb. V případě vystoupení konaných v exteriéru je však zpravidla nutné zajistit nazvučení. Stage plan a příslušné požadavky najdete zde.
Soubor vystupuje nejen na samostatných koncertech, ale účastní se i hudebních a historických festivalů a dalších akcí, jakými jsou například Noc kostelů, Muzejní noc, adventní trhy, poutní slavnosti nebo firemní či soukromé akce. Určitou specialitou jsou naše hudební vystoupení na akcích Living history (živé historie), zasazená do prostředí každodenního života středověké společnosti v období 1. poloviny 14. století, včetně dobových reálií (více zde).
Složení souboru je proměnné podle typu programu. Podrobnosti najdete v sekci Repertoár.
Historie souboru
Hudební soubor Gemini musicales založili jako hudební duo v roce 2012 Pavel Marek a Lenka Harigelová pro své projekty v oblasti staré hudby. Repertoár byl zpočátku zaměřen na renesanční a barokní hudbu v obsazení pro varhany a šalmaje, gemshorny nebo zpěv. V roce 2016 jsme byli osloveni tehdejšími pořadateli historického festivalu Bitva Libušín, což se stalo rozhodujícím impulsem pro rozšíření našeho repertoáru o středověkou hudbu, jejímuž kouzlu jsme následně definitivně propadli.
„Jak to dopadne, když se potkají varhany se šalmají? Může si množství varhanních píšťal rozumět se sice malou, nicméně nepřeslechnutelnou „píšťalkou“?“ Tuto otázku jsme si položili v létě roku 2012 – a od té doby spolu hrajeme. Spolupráce těchto dvou nástrojů ale nebyla vždy jednoduchá. Nemožnost ladění či dolaďování varhan i šalmají, navíc posílená změnami v ladění obou nástrojů vlivem výkyvů teplot, nám občas připravily perné chvilky. V současnosti však více hrajeme na tišší gemshorny či cornamusu a instrumentální hru střídáme se zpěvem. Také chrámové varhany, zejména v oblasti středověkého repertoáru, často vystřídá malý varhanní portativ.
Počátkem roku 2016 jsme soubor rozšířili o dívčí pěvecký kvintet a repertoár doplnili o ranou polyfonii. Během léta k našim nástrojům přibyl varhanní portativ. Ale stále si přitom rádi zahrajeme i hudbu o několik století novější. Díky dlouhodobé spolupráci se členkou souboru později stala také harfistka Věra Zdislava Rais. Protože ale po šesti letech společného hraní a zpívání dvě z našich zpěvaček nemohly nadále se souborem vystupovat, došlo v letech 2022–2023 na změnu v jeho obsazení a součástí repertoáru se nově stala i renesanční polyfonie.