Hudba tohoto období skrývá bohaté duchovní i hudební poklady, ze kterých čerpáme jak pro instrumentální hru, tak pro vokální skladby sólové i vícehlasé, ať už jsou to české duchovní písně či kompozice zahraniční.
V programech středověké hudby hrajeme a zpíváme buď v plném obsazení s ženským pěveckým kvintetem, který se věnuje ranému vícehlasému zpěvu a gregoriánskému chorálu, nebo v komornější sestavě jako hudební duo či trio. Z nástrojů využíváme obvykle varhanní portativ, gemshorny a cornamusu, případně také šalmaje, harfu, psalterium, rámový buben a další perkuse.
Přehledně:
- Počet účinkujících: 2 – 7
- Délka koncertu: 45 – 60 min, u jiných vystoupení podle druhu akce
- Možnost vystoupení v dobových kostýmech: ANO (móda 1. poloviny 14. stol.)
„Vzácná Panno, nad Tebe hodnější není, zářící mořská hvězdo, jasnější než měsíc. Tak jsi přišla na pomoc světu, matce Evě, tak jsi vinu odčinila…“ – Kodex speciálník, Pulcherrima rosa
Přehled programů
Veni Emmanuel – adventní hudba středověku
Program zaměřený na jedno z hudebně nejkrásnějších období protknuté skladbami plnými očekávání narození Spasitele a oslavy Jeho matky Marie. Jeho součástí jsou zpěvy adventních nešpor a sólové i vícehlasé zpěvy z pozdně gotických manuskriptů v doprovodu dobových nástrojů. Hudba je prokládaná krátkými texty reflektujícími příchod Vykupitele v textu jednotlivých písní.
Gaudete – vánoční písně českého středověku
Aneb dávné zpívání k Božímu narození. Vánoční písně z Jistebnického kancionálu, Vyšebrodského rukopisu a dalších zdrojů v doprovodu dobových nástrojů.
Alleluia – velikonoční středověká hudba
Oslava slavného Kristova vítězství nad smrtí ve středověkých hymnech a písních (Franusův kancionál, Jistebnický kancionál, Codex speciálník a další manuskripty).
Hudba středověkých klášterů
Meditativní hudba složená z písní a modliteb Gregoriánského chorálu či skladeb Hildegrady von Bingen, která může být proložena vícehlasými zpěvy nebo instrumentálními skladbami.
Středověká dvorská lyrika
Hudba dvorského charakteru – písně duchovní, lyrické i milostné, proložené dvorskými tanci vznešenými i rozvernými. Zaměřujeme se převážně na českou dvorskou lyriku (Otep myrry, Dřěvo sě listem odievá), ale i na písně francouzkých trubadůrů a trůvérů či italských skladatelů 14. stol.
Dědictví otců zachovej nám, Pane
Hudební vystoupení představuje písně a chorály, které stály u zrodu české státnosti a při většině důležitých událostí naší historie. Varianty toho programu: ke sv. Václavu, k výročí sv. Ludmily. Síla jednohlasých hymnů podpořená doprovodem dobových nástrojů se střídá s křehkou krásu vícehlasých skladeb. Součástí programu jsou nejstarší dochované české písně přes celý středověk až do počátků renesance v Čechách, mezi jinými například Hospodine, pomiluj ny, Svatý Václave, Dřěvo sě listem odievá, Otep myrry, Pláči mému hodina a další písně z Jistebnického či Franusova kancionálu, Speciálníku Královéhradeckého atd.
Povstaň, srdce milující
Program představuje prostřednictvím písní z obdbobí středověku lásku v mnoha podobách – ať už v rovině duchovní nebo jako lásku k vlasti, ale i lásku mateřskou a partnerskou. Z části jde o jinou kombinaci písní z předchozích dvou programů, která staví na písních z oblasti české duchovní lyriky a lidové tvorby (Otep myrry, Dřěvo sě listem odievá, Andělíku rozkochaný), doplněných českými duchovními písněmi (Hospodine, pomiluj ny, O mater Bohemiae, Pláči mému hodina), písněmi mariánskými (např. z Llibre Vermell de Monserrat) a několika instrumentálními skladbami.
Ze života do života
Program vytvořený původně pro podporu hospicové péče představí středověkou hudbu rezonující právě s poslední etapou lidského života – obracením se k Bohu s vroucí modlitbou, ale i oslavou života ve všech jeho stránkách. Nečekejte proto ponurou atmosféru – pro středověkého člověka znamenala smrt pouze bránu do věčného života plného radosti. Stejná bude i hudba, kterou uslyšíte. Vážná na jedné straně, radostná a veselá na straně druhé.
Láska v písních od gotiky po baroko
Písně duchovní a milostné z Čech od gotiky po baroko oslavující lásku v mnoha podobách. V programu zazní písně středověké duchovní lyriky, následované skladbami z Franusova či Komenského kancionálu a je zakončen několika věčně živými písněmi z Loutny české od A. Michny z Otradovic.
Ukázky z programů
Další ukázky najdete v sekci Video – středověk.