26. prosinec 2019 - tradiční vánoční koncert v kostele sv. Mikuláše v Hnidousích

Sbor sv. Mikuláše

Sbor se věnuje především liturgické hudbě v rámci bohoslužeb v Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Kladně. Pravidelně zajišťuje hudební doprovod slavnostních mší ve farním kostele, příležitostně i ve filiálních kostelích (zejména v poutním kostele Narození sv. Jana Křtitele) nebo o "dušičkách" také v kapli kladenských hřbitovů. K pravidelnému účinkování sboru patří rovněž oblíbené vánoční koncerty, které se každoročně konají v kostele sv. Mikuláše v Hnidousích.


Soubor sv. Mikuláše v roce 2014, ještě v původní sestavě

Historie sboru

Původně sbor obstarával hudební doprovod významnějších bohoslužeb především v obou kladenských kostelích zasvěcených svatému Mikuláši – tedy ve Vrapicích a v Hnidousích. K tomuto světci se proto odkazuje i název sboru. Sbor sv. Mikuláše historicky navazuje na tradici scholy, kterou v Hnidousích po dlouhá léta vedl místní varhaník Václav Starý. Díky personálnímu propojení ale jeho působnost automaticky zahrnovala i stejnojmenný kostel ve Vrapicích. Název sboru je prakticky používán od 6. prosince 2009, kdy vystupoval při žehnání (lidově řečeno „svěcení“) opravených varhan ve vrapickém kostele a jeho vedení postupně začal přebírat varhaník Pavel Marek. V roce 2014, po zániku kladenského chrámového sboru, který vedl Petr Vašata, přešlo do Sboru sv. Mikuláše několik bývalých členů chrámového sboru a do pravidelného programu přibylo účinkování v kostele Nanebevzetí Panny Marie.

Repertoár

Repertoár je zaměřen především pro potřeby liturgie a zahrnuje duchovní skladby všech období, od středověku po současnost. Ačkoliv volíme skladby významných a zajímavých autorů, vždy zohledňujeme jejich technickou náročnost tak, aby je mohli spolehlivě zazpívat i neškolení zpěváci.

Zkoušky

V současné době sbor vede regenschori Pavel Marek, jemuž pomáhají Barbora Řezníčková a Lenka Harigelová. Zkoušky bývají zpravidla v pátek od 19 h v kostele Nanebevzetí Panny Marie, v zimě na přilehlé faře, doporučujeme však předem se informovat. Pokud máte chuť zazpívat si s námi, nebojte se nám napsat, rádi vás uvítáme. Sbor je otevřen zpěvákům všeho věku, a to i bez předchozích pěveckých zkušeností.

Notové materiály

Notové materiály pro aktuální zkoušky - minikurz zpěvu gregoriánského chorálu - kurz odložen, termín bude oznámen

Kontakt:

pavel

varhany.org

 

Aktualizováno: 7. 3. 2020